12 mënyra për të kursyer karburantin e makinës tuaj!

by on Dhjetor 13, 2008 / 17 616 lexime

Shpërndaje

Disa mënyra për të kursyer karburant!

Me rritjen e çmimit të karburantit është bërë e rëndësishme kursimi i tij.
Kursimin e karburantit mund ta arrini edhe me disa këshilla të vogla që e ulin harxhimin nga pak.
Nëse do ti përdorni të gjitha bashkë mund të shkoj edhe nga 10% deri në 30% kursim.

shes makine

1)Përdoreni makinën me kujdes!
Mos i jepni makinës tuaj shpejtësi të menjëherëshme dhe as mos bëni frenime të menjëherëshme.
Shikoni rrugën përpara dhe mos bëni shpejtësi e pastaj të frenoni menjëherë sepse është karburant i humbur kot. Përpara se të niseni për udhëtim përcaktoni rrugën nga do të kaloni.
2)Ngite makinën tënde me shpejtësi normale!
Përdorimi i shpejtësive të larta rrit forcën e fërkimit të ajrit me makinën tuaj duke rritur konsumin e karburantit.
3)Përdor marshe të larta!
Përdorimi i marsheve të larta ul rrotullimet e motorit dhe shpejtësinë e tij dhe kjo bënë që të rritet performanca e karburantit.
4)Kontrollo presioni(fryrjen) e gomave!
Gomat e rrëna kërkojnë më shumë energji për të lëvizur makinën për shkak të fërkimit të madh me tokën. Po ashtu edhe gomat e reja harxhojnë më shumë karburat.
5)Mos e mbushni serbatorin plot pa nevoje!
Mbushja e serbatorit plot do të thotë peshë shtesë në makinë që kërkon edhe më shumë energji për ta transportuar.
6)Përdoreni kondicionerin aty ku duhet!
Kondicioneri konsumon nga motorri i makinës dhe kur është ndezur harxhon karburant. Nëse keni mundësi hapni më mirë xhamin sesa të përdorni kondicionerin aty kur nuk duhet.
7)Mos ngarkoni pesha shumë të rënda!
Varet nga mënyra se si e përdorni ju makinën për transport të gjërave që ju nevojiten. Është e këshilluar që peshat që nuk ju duhen të mos i mbani në makinë. Ngarkesa e makinës me pesha shton konsumin e karburantit.
8)Mos e lini kot makinën ndezur!
Duhet të dini se për ngrohjen e motorit mund të mjaftojnë edhe 30 sekonda dhe për kalimin e të gjitha proçeseve maksimumi 3 minuta. Kjo varet nga makina që përdor. Fik motorin kur je duke pritur apo në radhë të gjatë. Makinat e vjetra kishin më shumë performancë me motor të nxehtë.
9)Përdor vajin e duhur për makinën tënde!
Përdorni vajin që ju këshillohet sepse kjo mund të rrit perfomancën.
10)Kontrolloni filtrat e ajrit!
Mjafton të merrni filtrin dhe ta shikoni në drejtim të diellit nëse rrezet e diellit nuk e kalojnë filtrin ato duhen ndëruar. Filtrat e papastër ulin perfomacën e motorit.
11)Përdorni makinë të vogël!
Përpara se të blesh makinë mendohu mirë. Makinat e vogla harxhojnë pak dhe janë ekonomike.
12)Mos e përdor gjithmonë makinën!
Kjo mund t’iu duket qesharake por ka vende ku mospërdorimi i makinës ka më shumë përfitim sidomos në periudhat apo kohët kur ka trafik. Këtu flasim për udhëtimet që mund të zëvendësohen nga mjete të tjera. Duam të themi se ke blerë makinë nuk do të thotë që në çdo vend duhet të shkosh me makinë.

Ju faleminderit për leximin!

Comments

Faleminderit Miri!
Persa i perket sa harxhon nje makine per 100 km eshte pak e veshtire ti japesh nje pergjigje ekzakte.

Ka dallim levizja ne qytet apo urban me ate jashte qytetit.

Duhet pare Marka Modeli Viti i prodhimit, volumi i cilindrit. Karburanti qe perdore. Teknologjia e konsumimit të karburantit.

Dhe menyra se si e nget njeriu makinen.
Prandaj thone:”Makina harxhon aq sa i jep gaz”

Faleminderit!

dhe une jam ne dakort ploteshisht me te gjithe informacionin qe ju jepni. per nje konsum sa me te ulet per mjetet e domasdoshme .ju faleminderit

faleminderit per keshillat…mund te na thoni,nese nje makine benzine,harxhon me shume kur e perdor pa u ngrohur mire..dhe sa duhet ta lesh te ngrohet ne dimer..??

Ju falenderojm per keshillat
Un kam ven re qe mbushja e serbatorit
plot konsumon me pak karburant.
Ndoshta jam i gabuar

Pershendetje!!!
Tek sa po shikoja keshillat me erdhi ne mendje tju beja nje pyetje: kam nje ford fiesta te fund vitit 97 dhe me harxhon ne maximum benzine,per 100 km harxhon 10 litra….
Do te desheroja nje mendim se cfare mund te kete???
Ju faleminderit per keshillat
Rrespekte Aureli TR

Faleminderit për komentin Ladi!
Mundohemi të japim disa këshilla praktike dhe reale që të jenë në dobi të atyre që përdorin makinë.
Kemi vënë re që shumica nuk e mendojnë shumë këtë gjë dhe nuk marrin gucimin ta provojnë që të kursejnë karburant.
Gjithësesi këto janë vetëm keshilla për atë që do të marrë këshille.

ju keshilloj te gjithve qe para se ta bleni nje makine,ti fusni 10mij leke te vjetra brenda dhe te shiokni konsumin…

Jane vertet keshilla te vyera.Nqs se ka te tjera na interesojne ti dime,sidomos per makinat me kubik te larte.

Kshilla shumë të mira për at qe deshiroj të kursejn per vetn e tyre dhe deshiroj që ta kanë një të ardheme të mirë.

JAM SHUME DAKORD ME KETE INFORMACION QE KENI DHENE JU SEPSE MAKINEN DUHET TA PERDORIM ME KUJDES NE TE GJITHA RASTET

keto jan keshilla qe duhen. jo per gjo por ta din ato qe nuk morin vesh nga mjeti.

ka ardhe prap koha e bicikletes mor lum miku,se mua ketu ne greqi makina po mi vjedh leket e se marr vesht fare hahahaha.skemi car te bejme kur makina duhet patjeter nuk ka gje ta zevendesoje.komplimenta per keshillat jane te vlefshme.kujdes rruges dhe mos harroni rripin e sigurimit.edhe policat andej nga shqiperia se jam mesu keq me 5 mije leksha

shume keshilla te mira dhe nder keto duhet te permendim dhe ndotjen e ambientit ne qafte se mjetet perdoren me kriter natyra gezohet

Keshillat e juaja jane te sakta por per mendimin tim personal dhe nga pevoja ime do thojsha ekonomia e karburantit varet ne perqindje habitese nga menyra se si dikush e perdor makinen dhe nga gjendja e makines ne pergjithesi.Persa i perket serbatorit..pesha e karburantit ose raporti me kapacitetin total eshte e llogaritur nga prodhuesi.Ekziston nje teori e kundert qe:kur pjesa me e madhe e serbatorit eshte bosh karburanti krijon dallge dhe nje perqindje serioze avullon.Pra nuk keshillohet te jet bosh.Persa i perket gomave:n.q.s. zevendesojm me nje nr me te madh pa diskutim kemi konsumim me te larte.Faleminderit

me shume me pelqeu kjo e fundit dhe jep me shume rezultat d.m.th te mops e perdoresh mskinen shume te ecesh ne kembe do te thote te biesh pak ne peshe se po qe i rende rendon makinen dhe harxhon me shume karburant xhezi

Ju lutem bleni makina te reja se harxhojne me pak karburant,nuk ndotin ambientin dhe nuk grisin xhepat………………………….

Mire thua,por une jam i mendimit se vertete ka ardhur koha e kursimit,por ai qe do vertete te kurseje duhet te zgjedhi nje makine me motorre te vogel,plus qe makinat e reja qe jane prodhuar tani kane nje konsum te pranushem nga cdo kush,mjafton zgjedhja qe mund te bej [ai ajo].Pastaj eshte edhe nje fjale e urte popullore qe une doja ta lidhja me mendimet qe keni..(Nuk nxiret dhjam nga pleshti)..makina dhe telefoni jane dy hajdutet me te medhenj te cdokujt,por asnjeri smund te rri pa to.ky eshte realiteti.Pastaj ai qe me te vertete e ndien harxhimin propozimi im eshte qe te bleje nje biciklete…me kujtohet njeri qe thoshte_une per te kursyer karburantin i jap gaz makines dhe pasi mer nje shpejtesi te konsiderueshme e fik ate..kjo eshte e vertete nuk eshte shaka.prandaj para se te merni makine mendohuni cfare makine doni.kjo eshte keshilla ime.

Pershendetje !

Sinqerisht qe eshte nje permbledhje fantastike gati gati akademike dhe eficente per perdorimin e mjetit pa u demtuar ekonomikisht .
Me eksperiencen qe keni do kisha deshire te me jepnit nje keshille per automjetin tim tip ” Fiat Punto ” i vitit 1997 i cili brenda perbrenda qytetit me harxhon 1000 lek te reja per 36 deri 38 km .

Faleminderit !

Makina eshte bere nje mjet i domosdoshem per njeriun kur filloi te levize me shume nga nje qytet i vogel te nje me i zhvilluar .Por sot makinat ne Shqiperi nxjerrin tym pa perjashtim sepse eshte perzjere nafta e paperpunuar me benzine ,me nafte te perpunuar , me uje ,me nafte te mire .Si rezultat shume makina do te mbyllen sepse cmimi i karburantit dhe numri i kembes te shoferat e rinj shkaktojne 1-aksidente 2-pasoja per jeten 3-mos marrje masash nga policia per keta shofere.Dua te shtoj ne vecanti mos venien e rripit ne qytet,dhe shpejtesine qe se kane fare per frike se del femija ,plaku,plaka,i paralizuari ,apo te tjere .Makinat me targa greke ikin me shpejtesi sapo shikojne nje rruge te shtruar.

un kam lek dhe i jap gaz makines time sa tma kete qefi a thu i bej dam kuj tjeter per veq vetes time.un kam golf 5 r 32 dhe hargjoj te pakte 100 mi lek ne dit benzin ne itali.

pershendetje Staff !

Ne rradhe te pare ju falenderoj qe mundoheni te na jepni keshilla per kursimin e karburantit…

po bej disa sugjerime lidhur me keshillat tuaja.

disa nga keshillaj jane funksionale,por te tjerat jane pa vlere.

mbushja e sarbatorit plot nuk ndikon ne harxhim,eshte e llogaritur nga prodhuesit,dhe kjo funksionon vetem tek ato makinat e vogla qe sugjeroni ju,te cilan nuk kane fuqi te terheqin veten e vet dhe jo me te shtosh akoma peshen e mjetit.

makinat e vogla harxhojne = me makinat e medha (normale,pa perfshire hammer dhe fuoristradat).

nje makine e vogel ecen gjithmon e sforcuar ne te gjitha rruget e shtetit tone,veshtiresohet akoma kur ne bordin e saj ndodhen 4 persona,nuk eshte as komode ne udhetim,duket sikur te merr era….

ska si makinat e medha,por ne nisemi vetem nga kursimi i karburantit duke rritur keshtu mos sigurine e jetes

per mbyllje mendimi im per te kursyer eshte:
levizni me mire me biciklete,mbron njekohesisht edhe mjedisin…

gjithe te mirat

makina e vogel harxhon

Pershendetje te gjithve,

Bashkohem me mendimin e Donaldit, dhe thjesht dua te shtoj nje gje:

Nese ecim me kembe nuk na del as barku.

Gjith te mirat dhe gezuar festat.

makinat harxhojn shum edhe per momentin nuk varet na ne po nga ibdustra e tyre , qe i vonojn mjetet me bateri per njerzit ae bejn pak km
se ka intersa per te shit kto me leng ……sidoqoft mjetet harxhojn ,kur e le ndezur minim 1 ne dimer benzin harxhon me shum se ne vere porovoeni 2 kur i jep gas dhe kalon mbi 3 mij xhiro 4 dhe kur ecen me marsh te ulet e jo ai qe duhet ,un nuk them te ikesh me te 5 me 50 ne ore po ai marsh qe duhet dhe varet nga ai qe i jep mjetit nga klima ,nga rruga edhe nga gjendja e mjetit , nqs 1 mjet qe haxhon pak smart ose wolsvagen polo te rejo ose pak vite perdorimi ok ciao

Shume keshilla te mIraaa….Duhet kursyer karburanti tani me shum se kurr qe esh krizee

si ja keni kaluar? doja nje pergjigje te saket ndaj jush. kam nje makin ford fiesta i vitit 1998 1.2 benxin por problemi eshte se me harxhon shume. ve deri ne 9.3 litra per 100km cfar me thoni qe ka. ju faleminderit.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *