Tregëtarët e Makinave të Përdorura

by on Janar 24, 2008 / 139 045 lexime

Shpërndaje

makina-lluksoze.JPG

Shqiptarët deri në ditët e sotëme kanë shijuar cilësinë e makinave lluksoze me çmim të favorshëm. Një nga shkaqet kryesore të kësaj ka qënë tregu i mirë i makinave të përdorura dhe tregëtarëve që punojnë në këto tregje.

Në të vërtet njerëzit që kanë vendosur për të blerë një makinë të përdorur kanë disa mënyra.

  1. Tregëtarët e makinave të reja:

Edhe tregëtarët e makinave të reja mund të kenë makina të përdorura. Ata i marrin ato për shkaqe të ndryshme. Një prej tyre është shkëmbimi apo politika të kompanisë për të cilën ata punojnë. Me këta tregëtarë është e mira që të kërkoni garanci shërbimesh 1-6 muaj. Kjo nuk do të thotë që ju do të paguheni për keqpërdorimin e makinës por për difekte që ju nuk i keni zbuluar që në fillim.

Kjo praktikë është e vështirë për tregun shqiptar sepse lë shumë hapsirë për abuzim. Por realizohet nëse paletë bien dakord për një qëndër servisi që e marrin parasysh të gjitha palët ose të zbresin garancinë për 7 ditë. Kjo është diçka që është shumë relative për realitetin e tregut shqiptarë dhe metalitetin këtu.

  1. Tregëtarët e Makinave të përdorura

  2. makina-nga-tregetare.JPG

Në shqipëri egzistojnë tre lloje shitësish të makinave të përdorura.

Lloji i parë janë tregëtarët që punojnë me Gjermani-Hollandë por kryesisht me Gjermaninë. Kjo për vetë faktin se Gjermania ka prodhim të madh makinash në disa marka kryesore siç është Mercedes-Benz, Volswagen, BMW etj dhe ka një treg relativisht të madh të makinave të përdorura.

Thuhet se makinat që vijnë nga Gjermania janë më të mbajtura dhe kjo argumentohet me faktin e vetë kujdesin e popullit gjerman dhe me rregullat strikte që kanë në kontrollin e gjendjes të makinës. Por ky nuk është regull absolut për vet faktin se makina është një mjet me afat të cakuar përdorimi.

Lloji i dytë janë tregëtarët që punojnë me Italinë. Ky grup tregëtarësh kanë makina më ekonomike dhe për këtë arsye ata shesin edhe më shumë makina. Popullit italian u ka dalë nami që i keqpërdorin makinat por ky nuk është rregull absolut dhe gjendjen e makinës e tregon edhe viti i prodhimit edhe mekaniku juaj.

Lloji i tretë janë tregëtarët që i blejnë makinat në Shqipëri dhe i shesin po në Shqipëri por me një çmim pak më të lartë. Këta persona janë të aftë të dallojnë makina te mira dhe për këtë paguhen apo marrin të drejtën ta shesin një makinë me fitim.

Shitësit e makinave të përdorura abuzojnë dhe e teprojnë me tregëtarët e makinave të reja por kjo gjithmonë varet nga shitësi. Duke ditur që tregu ka vend për të gjithë sidomos kur përdoren mashtrime për njëri-tjetrin në mënyrë që të ngrihet një palë e të ulet pala tjetër. Por kjo moralish dhe etikisht nuk është e saktë.

Kur blini makina të përdorura nga tregëtarë këshillohet të kontrolloni edhe besueshmërinë e tregëtarit.

E mira është që të njihni klientët e mëparëshëm të këtij tregëtari dhe të kontaktoni këta për problemet që kanë hasur me këtë tregëtar. Kjo nuk mund të jetë provë e saktë nëse të gjitha numrat ia merrni direkt tregëtarit sepse mund të të jap numrat e klientëve të kënaqur. Në këto raste një prej zgjidhjeve më të mira është të pyetet një palë e tretë siç është GjejMakina.com. Është e pëlqyeshme që ta keni mekanikun me vete dhe ta paguani mirë që ta vendosni përpara përgjegjsisë

 

 

3)Reklamat në Gazata dhe Internet nga Shitësit Individual

makina-nga-individe.JPG

Në Shqipëri edhe tregëtarët e makinave vendosin njoftime në gazetë edhe internet. Këtë mund ta dalloni nga targat e makinës apo kur ju thotë në telefon që ajo makinë është shitur dhe kam një të njëjtë si ajo. Ju mund të shikoni edhe doganën apo ta pyesni edhe vetë personin. Këto reklama mund të kenë probleme me informacionin sidomos kilometrazhi dhe sa naftë harxhon dhe më pak tek opsionet. Konfirmojini mirë këto makina përpara se të shkoni t’i shikoni sidomos kur janë larg. Kjo është mënyra më e mirë për të kursyer shpenzimet e ndërmjetësimit por kjo nuk ju garanton cilësi të makinës. Ju mund të bëni disa sqarime kryesor në telefon dhe pastaj të shkoni të bëni verifikimin dhe dokumentat e makinës.

Bashkë me makinën këshillohet që të vlerësoni edhe personin që e shet makinën sepse një njeri i kujdesshëm dhe i rregullt ka shumë mundësi që të ketë një makinë të rregullt, psh një mësues që ka blerë një makinë të re etj.

Kontrolloni dy herë pronësinë e makinës.

Këshillohet që mekaniku ta kontrollojë makinën mirë sespse nuk ke mundësi të ankohesh në të ardhmen dhe gjykimi i tij duhet të ketë idenë se si duhet të jetë makina jo si është.

Është mirë që të shikoni gjithë tregun për makinën që dëshironi dhe të keni një ide të qartë për çmimet.

Shitësit individual kanë çmime më të larta në përgjithësi sepse kanë arsye dhe qëllime të ndryshme.

Kontrolloni kilometrazhin me vitin e prodhimit bashkë dhe shikoni nëse ka librezë shërbimesh.

Në të njëjtën mënyrë edhe gjendjen e përgjithëshme të makinës.

 

Si përfundim, dija është mburojë për ju, është një mjet i mirë për negociata dhe armë e mirë për të blerë një makinë të përdorur.

Comments

dua te blej makin rover-75 dizel me tabela te huja ,ose te aksidentuar ,qmimi maksimum 1500 eur ,lajmrohu ne imellin e lartshenuar

jam i interesuar te blej nje fugon sprinter dopjo gome mos te jete me poshte se viti 1998 per me teper me kontaktoni ne adresen time .

Si mundem ta sjell një makin nga Italia, cfar lloj dokumentacioni me duhet te kem. Duhet te kem autorizim nga personi qe e blej apo cfar.

Ju lutem nese ndonje i ka keto informacione te mi tregoj.

Ju faleminderit

kure bleva nje makine ne durres personi e mburri shum mbas 3 javesh makina qe mora filloi te harxhonte shum vai dhe nje makin tjeter gjithashtu mashtrimi 100 per qind tani dua tu falenderoi qe u hap nje faqe per makina serioze dhe me njerez serioz

Dua nje ople corsa viti 2000 nafte 1,2 ose 1,4 me cmim te arsyeshem per me shume telefononi ne numrin e telefonit 0684129047 ju faleminderit

JAM I INTERESUAR TE BLEJ NJE MOTOR 110 DER 125 KUBIK,TE JET ME QMIM TE ARSYESHEM JAP DERI NE 350 MIJ LEKE,,ME SHUM JO,,TE JETE ME DOKUMENTA TE RREGULLTA SHQIPTARE..FALEMINDERIT,,TEL 0685460686

shes nje SEAT IBIZA viti 99..blu 3 porta diesel 1.9 TDI(I e kuqe)(me te gjitha opsionet) ne gjendje te mire targa TR…!! 2500 Euro i diskutueshem…!!!

kontakt..:
e-mail: fredi181@yahoo.com

DUA NJE FIAT UNO PA DOKUMENTA TE PERDORUR NE GJENDJE PUNE LE TE JET E TEK DER E ME KATER SKA PROBLEM E DU BENZIN 1.1 1.2 1.3 KUSH KA TE ME SHKRUJ KE ADRS FB KLEOPG OSE MARIGLEN THESSALONIKI

sa kushton dogana e nje Nissan Navara 2.5 nafte viti 2006 ose 2007?
ju lutem nqs e dini me tregoni!!

ju falenderoj per shume udhezime qe te gjithe Ju pershkuat me siper. Une jam shume i interesuar per nje makine me portobagazh Ford Fokus, Opel Astra ose golf (portob) ne vitet 2000-2002 je me shumese 2500 euro. Nisur nga fakti qe nuk i njoh jam i detyruar te kotaktoj sa here qe shoh ndonje mjet me shoke qe kane njohuri per makina. Kjo faqe eshte nje mbeshtetje shume e mire per te gjithe ata qe kane njohuri jo te plota per tregun e makinave. Pershendetje te gjitheve

dua nje kamioncin mercedes benz modeli:sprinter me kamio: manuale karburanti:nafte viti i prodhimit :2000- 2006

si mund ta sjell nje makine bmv nga greqia ne shqiperi cfare dokumentacioni duhet te kem. faleminderit per te gjithe ata qe me ndihmojne.

kerkoj 1 makine me portobagazh te jete wolswagen pasat te harxhoje 5-6litra nafte ne 100km me 2000euro

Kerkoj te blej nje Audi A4, viti i prodhimit te jete nga 2000 deri ne 2003, karburanti nafte, kamio automatike.
Nese keni mundesi per te me siguruar nje te tille sipas parametrave te permendura me lart me njoftoni ne adresen Time.
Ju faleminderit per mirekuptimin.

shitet renault clio 2002 1.4 benzine 2200 euro + opel astra1.6 benzine me portobagazh 2000 lek me letra te regullta te dyja nr 0685556354

Kush eshte i interesuar te nderroje nje veture ose fuoristrade te mire dhe nje te vogel nafte per perdorim te perditshem por ne gjendje te mire me apartament ne Golem tek Shkembi i Kavajes dhe diferencen ta paguaje me cash?

Kam nje golf 2 nafte 5 portash golfi ka ngjyr te bardh nuk asht ne gjendje shum te mir por asht ne gjendje pune….. Asht me dokumenta te rregudhta…. Golfi harxhon 5 osé 6 litra 100 km nese jeni te interesuar +393458471318 ky asht numri im makina ndodhet ne shkoder ….. Cmimi asht 700 euro…. FLM

Kerkoj nje benz osé BMW me dokumenta te rregudhta nuk ka problem se asht nafte osé benzine por dua qe makina te jet ne gjendje pune…. Kam nje golf 2 nafte me dokumenta makina ka ngjyr te bardh harxhon shum Pak asht shum ekonomike…. Se kujna i intereson nje shkembim makinash une mundem mej shtua edhe lek…… Ky asht numri im +393458471318 makina ime ndodhet ne shkoder FLM e mirupafshim

kerkoj nje makine wolswagen passat me portobagazh vitit 2000-2004 te kete vlere 2000euro dhe te mos jete me e madhe se 1.9 nafte

Kam nje touareg 2007 per te shitur full option ne qofte se i intereson dikujt me kontaktoni flm

te gjith ata qe jen te intresuar te bashkpunojne ndershem ne tregti ne qfar do mallrash nga europa edhe makina te lajmrohen ne kontaktin
integro_fat@hotmail.com pra te gjith ata q emendojn dhe jan serioz ne blerje dhe qelllime -vetem ata qe mendojne seriozisht dhe jan serioz e korrekt ne qellime dhe ne qendrueshmeri

jam nga gjermaija dhe jam biznismen i automjeteve te perdorna dhe shesh goma te vjetra me shumic pon numri i telfonit im 004915161857322 te itersurit mundin dret te kontaktoni makina apo gomat arritin deri ne greqi makina ka munci deri ne shipri

Une kam dy opsione per te blere makine,

1)ne itali, por me thone qe ka taksa per te paguar+transportit.

2)ne shqiperi me taksa te paguar..

Cfare me keshilloni?

deshiroj nje mercedez benz te cdo lloji e dua te viti 93 e siper me 1500 2000 milion leke e du brenda nje muaji me duhet shpejt

jaminteresuar per nje motoorr 125 c pezho ose model tjeter por te jete ne gjendje te mire dhe me dokumenta te rregullta mundesisht i vitit 2008 deri 2013 flm nr tel 3889550514

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *