Si të blej makinë që ia vlen nëse nuk është tek GjejMakina.com

by on Tetor 10, 2009 / 7 147 lexime

Shpërndaje

Makina ne shitje, blej makine

Tregu shqiptarë i makinave edhe pse një treg i vogël është akoma shumë i shpërndarë. Njerëz të ndryshëm zgjedhin metoda të ndryshme për të shitur makinën.

Blerësit janë të interesuar të blejnë një makinë që ia vlen për çmimin që është. Kërkimi i kësaj makina ha kohë dhe shpenzime. Të gjitha këto kur mblidhen bashkë e bëjnë të mërzitshme dhe të lodhshme gjetjen e një makine që nuk pendohesh pasi e ke marrë.

Një fakt konkret është se GjejMakina.com akoma nuk ka marrë  shumicën e tregut të makinave në shitje. Kjo e bënë GjejMakina.com të jap mundësi të tjera për ata që duan të blejnë makinë të mirë.

Për shembull:

Nëse keni një listë numrash makina në shitje që mund t’iu interesojnë ju mund ti telefononi dhe t’i thoni që a  kanë mundësi ta regjistrojnë makinën e tyre tek GjejMakina.com sepse për 9 ditë është falas dhe fotot kryen nga stafi.

Kjo iu jep mundësinë të shikoni për pak kohë shumë makina me 5 foto dhe gjithashu me informacion te detajuar.

Ju gjithëashtu mundë të kërkoni më shumë se 5 foto për një makinë.

Kjo ju kursen dhe shumë kohë për vonesat gjatë takimeve apo moskorektesat në to.

Persona në rrethe të ndryshme mund të shohin makina në rrethe të tjera pa harxhuar veçse një telefonatë

(Alo më falni për shqetësimin! Shoh që keni nxjerrë makinën në shitje. A keni mundësi ta regjistroni tek GjejMakina.com me 5 foto sepse jam larg apo nuk kam mundësi të largohem shumë nga puna. Ju faleminderit)

apo një SMS:

(Përshëndetje! Jam i intersuar për makinën tuaj. A keni mundësi ta regjistroni tek GjejMakina.com me 5 foto – te kryera nga stafi. Ju faleminderit!)

Kjo metodë mund t’iu duket e çuditëshme por ju duhet të kuptoni që sa më shumë makina të shikoni në një kohë të shkurtër rrisni mundësinë të mos humbisni paratë tuaja kot dhe të blini një makinë më të mirë.

Duhet ta dini që në Shqipëri vazhdon të jetë e zakontë përfitimi në masë të gjerë për shkak të mungesës së informacionit.

Edhe pse akoma vazhdojmë duke blerë makinë në mënyrë tradicional si psh: duke pyetur miqtë tanë, ose duke parë tabelat shitet kjo nuk do të thotë se nuk ka më mire. Ne shpresojmë që dhënia e mundësive të ndryshme për blerjen e një makine të mirë do të ndryshonte shitblerjen e makinava.

Përfundim:

Ne e shikojmë blerjen e makinës si për veten tonë. Ne kemi vënë re që njerëzit nuk janë korrekt gjatë shitblerjes së makinave. Kjo na shtyn të mendojmë rrugë të tjera për të eleminuar fjalët e kota që thonë shitësit qoftë individ apo tregëtar. Ne nuk duam që gjatë blerjes së makinës tu mbysin me fjalë dhe të mos ju lënë të mendoheni me gjakftohtësi.

Sepse kemi dëgjuar edhe prej atyre që thonë që nuk duhet ta lësh klientin të flasin(metoda shqiptare tregtimi).

Ne nuk jemi dakord me këtë realitet që përmendëm më sipër por themi: Tregëtia është fiton ti, fitoj dhe unë. Nëse nuk e gjejeni këtë kërkoheni sepse dilni të humbur.

Duhet ta kuptojmë që shitblerja e makinave në internet është një tendencë botërore e cila nuk shmanget.

Ju faleminderit për leximin!

Comments

kto informacione jane shum te sakta dhe mendoj te duhurat qe te cojn drej blerjes se nje makine qe te pelqen

kerkoj nje makine 4×4 deri 200 cc me nafte
deri 160 cc me bezine
preferoj marke Tojota deri 8000 Euro
prodhim i vitit 2000 dri 2002

kerkoj nje makin mercedes c-klas 220 me nafte me nje cmimim 3ose 4000 euro..ngjyr e zeze..kamio manual..me portobagazh 2001-02

dua nje blej makine ford fusion nga viti 2006 e tu te kete bere deri 80000km.

kerkoj nje makin mercedenz-benz c-klas 220 me nafte me cmim 3 deri ne 4000 euro, njgjyre e zeze,kamio automatike e vitit 2000-2002.

kerkoj makine me portobagazh me nafte 5-6litra ne 100km avantash ka wolzwagen pasat me kamio manuale 2000e-3000euro viti i prodhimit2000-2002

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *