Sa i bie vlera një makine në shitje?

by on Dhjetor 4, 2011 / 10 487 lexime

Shpërndaje

Nëse përdor një makinë apo e nxjerr atë në shitje kjo makinë është në një sfidë me çmimin e saj sepse çmimi i saj bie vazhdimisht.

Duhet kuptuar që tregu i makinave ka një numër të caktuar makinash të një modeli të caktuar. Ky numër shtohet me prodhimin e makinave të reja të atij modeli apo të njërëzve që i kanë blerë dhe kërkojnë t’i shesin. Të dy këta faktorë japin numrin total të makinave në shitje.

Në të njëtën kohë ky model ka një kërkesë nga ana e blerësve të ndryshëm.

Vazhdimisht numri i këtij modeli në treg rritet nga prodhimi që bënë fabrika dhe kjo rritje bënë që të ulet çmimi i kësaj makine.

Nëse shikoni tabelën e mëposhtëme do të kuptoni pse një C klasë është më i shtrenjtë se sa një Golf sepse Golf ka më shumë në treg dhe C klas prodhohen më pak.

Nr Modeli ShtatorNumri i makinave të shitura % GushtNumri i makinave të shitura 2010 % Pos
1 VW Golf/Plus/Jetta 23,205 8.9% 1 192,889 8.9% 1
2 Mercedes C-Klas 7,912 3.0% 4 49,950 2.3% 7

Nga eksperinca jonë kemi parë që një makinë rreth 5.000 Euro për 1 vit i bie vlera 1000 Euro.

Kjo do të thotë 2.74 Euro në ditë!

Një makinë rreth 10.000 Euro për 1 vit i bie vlera 2.000 Euro.

Kjo do të thotë 5.5 Euro në ditë!

Një makinë rreth 20.000 Euro për 1 vit i bie vlera 3.000 Euro.

Kjo do të thotë 8.22 Euro në ditë!

Kjo do të thotë që kur nxjerr makinën në shitje mos mendo se ke kohë ta shesësh.

Çdo ditë e ikur do të kemi një rënie të vlerës së makinës tuaj.

Tregojani këtë gjë miqëve tuaj!

Ju faleminderit për leximin!

Burimi i disa të dhënave:

http://bestsellingcarsblog.com/2010/11/02/germany-september-2010/#more-103

Comments

Eshte e drejte mendimii shprehur ne kumtim…çdo gje bjen nga vlera me kalimin e kohes ….kjo eshte llogjike dhe konstruktive, prandaj Okej….

per mendimin tim jo nuk eshte e vertet qe mjeteve u bie vlera kaq shpejt
, varet nga marka e makines , varet nga km qe ka makina ,dhe opzionet qe ka makina ,nqs 1 mjet ka merkato nuk i bi vlera shpejt ,po ne kto vitet e fundit , nuk ka ren vetem cmimi i mjeteve te perdorura por edhe atyre te reja , se ska me lek ne giro, po te gjith duan ta nderrojn mjetin po nuk munden , raste te vecanta mund edhe te gjenden me pak lek por mos harroni se nuk ta fal njeri mjetin kudo qoft,un jam i mendimit se mjetet e medhaja si benz audi bmv me pak fjal qe kalojn mbi 2500 kubik u bi vlera ne shpeit se te tjerat ,jo se skan merkato po kushtojn shume kur i blen te reja dhe per ti mbajt per ti mbajt per ti mbajt ,shiten pothujse gjysem per gysem edhe pas pak vitesh jet
pse ata qe blejn mjetet te tille nuk u interson cmimi sa do ta shes e sa do ta blej po u intersojn opzionet e mjetit , sidoqoft so t nuk eshte e leht te gjykosh merkaton per arsye se ka momente variazione ne periudhat e vitit ok ciao

kur do te shesi populli shqiptare nje makine,ika rene vlera,kure do te bleje nuk ika rene vlera,kur bie cmimi i naftes ne tregjet e botes ne kishim depozitat plot,kur ngrihet cmimi ne ikemi bosh.

Per mendimin tim ketu ne Shqiperi, vlera e makinave ka rene, pasi ka rene shume niveli i gjendjes ekonomike, pra ka rene kerkesa per blerje te makinave.
Se dyti, cmimi i karburantit, eshte shume i larte , bile me i larte se ne disa vende fqinje.
Se treti, taksa e qarkullimit per makinat prodhim i paraviteve 2000, u rrit shume, keshtu qe keto makina nuk mund te mbahen me ne qarkullim , pasi “del me i rende bishti se sa sqepari”.
Keto , por jo vetem, jane disa nga arsyet qe ka rene cmimi i makinave ne Shqiperi.
Faleminderit per kohen qi kushtuat ketij shkrimi.

Makina sot, ndryshe nga disa vjet me pare, eshte kthyer ne nje lluks , pasi tani ajo kerkon shpenzime me te medha, duke filluar qe nga cmimi i karburantit dhe i gomave, e deri tek shpenzimet per te mirembajtur makinen, pasi serviset per makinat relativisht te reja, jane me te kushtueshme.
Te blesh nje liter nafte, gati-gati sa nje liter vaj ushqimor,per mendimin tim nuk eshte fort e kendeshme.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *