Përpara se të blej makinë!

by on Gusht 12, 2008 / 14 139 lexime

Shpërndaje

Përshëndetje të gjithëve!

Ky është një udhëzimi shkurtë rreth blerjes së një makine qoftë e re apo e përdorur.

Në radhë të parë makina është gjëja e dytë më e shtrenjtë që blini në jetën tuaj dhe për këtë arsye ajo ka një rëndësi të veçantë.
Sipas statistikave njerëzit e ndërojnë makinën një herë në shtatë vjet dhe në kohët e fundit kjo e dhënë ka rënë në një herë në katër vjet. Kjo tregon se sot është bërë më e lehtë të blesh makinë dhe se njerëzit ndërojnë shpesh makina.

Edhe pse shkruhen shumë artikuj rreth blerjes së makinave, blerja e makinës të streson dhe të mundon.
Për këtë arsye thonë se është më e lehtë të blesh makinë sesa të vendosësh se çfarë makine do të blesh.
Ne do të mundohemi t’ju japim disa këshilla të shkurtra rreth blerjes së makinës që t’ju uli pak stresin dhe t’ju lehtësojë punën.

Blej makinë

Tashmë ju keni shumë mundësi zgjedhjeje në marka të ndryshme dhe modele të ndryshme.
Vetëm tek GjejMakina.com ju keni 28 marka të ndryshme makinash. Të gjitha këto marka janë duke konkuruar për të marrë paratë tuaja.

Gjatë zgjedhjes së makinës tek ju ndikon:

  • Marka
  • Modeli
  • Forma e makinës
  • Motorri
  • Karburanti

dhe në fund nëse ngelet edhe ngjyra.

Ju duhet të dini edhe diçka se në përgjithësi në treg janë 75% ose më shumë makina të përdorura.
Për të të lehtësuar blerjen e makinës tuaj ndiqni këto pika.

Për çfarë do ta përdorni makinën?

  1. A do ta përdorni makinën për të shkuar dhe ardhur në punë?
  2. A do ta përdorni për të udhëtuar me makinën?
  3. A do ta përdorni për punët tuaja?
  4. A do ta përdorni për pushime?
  5. A do ta përdorni për sporte dhe shlodhje?

Apo do ta përdorini për për biznes?

Në të njëtjën kohë ju duhet të mendoni edhe për pikat e mëposhtëme:
Sa persona do të lëvizin me makinë?
Nëse jeni beqar dhe shoqëria juaj ka makinë atëherë një makinë e vogël për pak persona do ju mjaftonte.
Nëse jetoni me prindërit dhe keni më shumë se dy fëmijë do t’ju interesonte një makinë më e madhe.

A do ju interesonte një makinë e fuqishme apo një ekonomike?
Nëse ju punoni në terrene të vështira dhe bëni rrugë të gjata atëherë duhet të merrni një makinë të fuqishme.
Nëse makina juaj përdoret më shumë brenda qytetit atëherë një makinë ekonomike do t’ju interesonte më shumë.
Nëse për ju ka më shumë rëndësi siguria sesa madhësia atëherë makinat e standartit amerikan janë për ju.
Duhet të mendoni edhe nëse ju do të tërhiqni atëherë duhet mendoni një makinë të fuqishme që e përballon tëheqjen.

Sa më shumë ta specifikoni makinën tuaj aq më e lehtë është të gjesh makinën më të mirë për ju.
Duhet të mos harroni që edhe emocionet janë të rëndësishme.
Ju duhet të bleni edhe një makinë që ju pëlqen që kur të hipni në të çdo ditë të keni kënaqësi e jo të bëheni pishmënd.
Duhet të dini që dhe kënaqësia juaj nuk duhet të kalojë përdorëshmërinë e saj, që do të thotë se ju nuk duhet të merrni një makinë sportive nëse keni familje të madhe dhe lëvizni shpesh me familjen.

Lloji i Makinës?

Veturë është një makinë për qytet dhe rrugë të gjata në vartësi të fuqisë motorrike.
Veturë me portobagazh është një makinë që mund të përdoret për transport familjar por në shqipëri preferohet edhe për transport tregëtar. Ju mund të shihni elektriçist, bojaxhi apo edhe ata që shesin fruta perime përdorin këto lloj makinash. Kjo mund të ndodh për vet volumin e punës dhe përdorimin e makinës për punë të dyfishtë edhe për familjen dhe për punën.
Makinat sportive janë më shumë për të rinjtë që edhe e pëlqejnë shpejtësinë. Por nëse keni mundësi mund të blini dy makina një familjare dhe një sportive.

Foristradat janë makina të mira për rrugë të gjata por edhe janë bërë shenjë prestigji dhe i përdorin akoma më shumë edhe në qytet për shkak të sigurisë që të japin por edhe kënaqësisë.

E re apo e përdorur?

Nëse ju pëlqen të keni garancinë e një makine të re?
A doni që për disa vjet të mos keni shumë probleme me makinën?
A doni të humbni vlerën e makinës deri në 30% të vlerës në 3 vitet e para?

Naftë apo Benzinë?

Këtë përgjigje duhet ta jepni pasi të zgjidhni llojin e makinës. Ju duhet të krahasoni nëse shtesa në çmim të makinës me naftë ia vlen për sa kohë do ta përdorni ju makinën?
Ju duhet të dini që një VW Golf me naftë i 1996 është 5000 Euro dhe harxhon 5 litra
kurse një VW Golf me benzin i 1996 është 2500 Euro dhe harxhon 7.2 litra.
Diferenca për çdo 100 kilometra është fitim juaj.

Një makinë me pjesë të lira që gjenden në treg apo një makinë me pjesë të shtrenjta dhe që nuk gjenden në treg?

Ju duhet të shikoni edhe për shërbimet e makinës edhe për pjesët e saj. Nëse doni një makinë ekonomike duhet të shikoni jo vetëm çmimin e makinës por edhe pjesët e saj dhe sa i kushtojnë taksat dhe shërbimet.

Shes makine cayene albania

Vlera e Markave.

Është shumë e rëndësishme të merrni markën e duhur sepse marka e makinës do t’ju shpërblejë dhe do t’ju bëj të ndiheni më mirë sesa komplimentet e komshive kur t’ju shohin me një makinë lluksoze.
Duhet ta dini se disa marka humbin vlerë shpejt dhe disa marka humbin vlerë ngadalë. Për këtë konsultohuni mirë me një person që e njeh mirë tregun.
Dhe më së fundi ta dini që blerjen e makinës e ndikon:
marka ,
vendi ku është prodhuar,
prestigji i makinës,
kujdesi i pronarit dhe
distaca që ka udhëtuar.
Si përfundim besoj se ky artikull ka qenë i dobishëm për t’ju dhënë një ide përpara se të blini makinë.

Comments

Mendoj se te gjitha ato qe jane shkruar me siper qendrojne! Ne Shqiperi makina akoma blihet me teper per prestigj sesa per anen funksionale! Keshtu shohim te rinj me makina luksi ML apo X5 te cilet nese do benin nje llogari te vogel psh. me mire nje wv max deri 5.000 euro dhe diferencen nje kapital qe do ti duhet ne te ardhmen!
Por ndodh kunderta!! Preferohet nje investim qe kthehet ne shpenzim sapo parate kane dale nga dora! Dikush heq dore nga 35-40 (000) euro nderkohe qe me nje kest 250 euro ne muaj per nje makine me KM 0 mund te kursente parate dhe do ti shlyente vetem me interesin e fituar nga nje depozite ne banke per te njejten vlere@!

quhem genc jam nga korca.e lezova mire dhe vertet jane shume te verteta.kam nje makine mercedes 202 me amoliv viti 94 ngjyre blu .ju lutem mund te ma shisni ose te ma ndroni me nje benc tjeter .pasi makina eshte ne gjendje shume te mire por u bene kohe qe e kam dhe dua ta ndroj .pres pergjigje.faleminderit

Ajo që thua ti Redon qëndron dhe është diçka që i është vendosur shoqërisë shqiptare.
Edhe pse kanë filluar të zënë mend njerëzit se nuk po i mbajnë dot makinat.

Per mua te gjitha keto qe lexova pak me lart jane te verteta, por do te theksoja me shume faktin qe te duash te blesh nje makine ne shqiperi te dores se dyte,d.tm.th te perdorur eshte shume e veshtire ta gjesh.Kurse per makinat me km.0 nuk jam kunder por kemi nje problem qe atyre ju bie vlera shume shpejt,keshtu qe une ju keshilloj qe makinen tuaj ta blini jashte Shqiperise sepse ketu cmimet jane ne stratosfere

Un ka 2 muaj qe po mundohem te blej nje makine dhe nuk kam gjetur ate qe dua, makinat ne Shqiperi i mbivleresojne! Nuk dua te marr nje makine te re sepse sic thane dhe me lart nqs se do marr nje makine te re max 18 mije euro sepse per me shume nuk besoj qe shqiptaret kane mundesi, jam me se i sigurte qe do i bie vlera brenda 2 viteve!

Pra ne shqiperi nuk ja kemi arritur te marrim nje makine te re , dhe prap do perfundojme tek te perdorurat.

Cfare duhet ne nje makine?! komoditeti dhe siguria, qe keto te dyaja vijne shume shtrenjte edhe pse makinat jane te perdoruara.

kam benz 190 D ne gjendje shum te mir pune….prodhimi 1989 …harxhon 6.5L/100km….sa lek mund te ma shisni…ose ta bleni..

pershendetje te gjitheve!!!!!
kisha nje pyetje….Sa lek e ka doganen nje Mercedes benz class E 220 nafte prodhimi viti 2000?

cmimet mund te duken ne stratosfere ne krahasim me jashte
por mos harroni qe shqiperia nuk e ka te pasur tregun e brendshem dhe shumica jane te perdorura te importuara
vetem transporti mund te shkoje me shume se 800 -900 euro shume njerez habiten por transporti nuk eshte vetem benzina por hyjne te gjitha si:
targat provizore taksat e rrugeve, traget + avion po te shtojme ketu dhe taksen e importimit qe shkon ne rastin me te mire 1000 – 2500 (nga 2012 shpresojme te behet 0)pasi sipas konventave do i detyroje BE

gjithsesi eshte e drejte qe edhe tregtaret abuzojne me cmimet e larta mentaliteti tipik eshte e mbajme 12.000 euro ta haje kush ta haje nderkohe qe jane te gatshmen ta shesin edhe per 10.500 e papranueshme per mendimin tim fitimi duhet te jete 8 – 12% te vleres se makines jo me shume

prandaj me vjen mire qe gjej makina ka krijuar keto seksione me informacione mbi makinat
iu sygjeroj qe diskutimin te hapet dhe ne formen e nje forumi

per mendimin tim makina duhet te jet ekonomike dhe ne gjenje te te mir dhe paksa e dukur veni gishtin kokes nuk duhet te hargjosh shum me makin se makina esht familje e dyt

Me keto ligjet e reja qe po nxjerr shteti,i bie te punojme per salen.ikni sa me pare nga shqiperia nese mundeni e te mos u genjeje mendja se do behet ndonjehere mire ketu.ne kemi mbi 500 vjet qe jemi te fundit ne europe ne cdo drejtim.na dalka dhe nje takse e re 1.000.000 leke per cdo makine qe shitet,se pak eshte zhdoganimi e te tjerat.qeveritaret tallin menderen me makina lluksi qindra milioneshe pa paguar kurfare takse madje as karburantin,kurse shqiptare dambllate qe i votojne shtypen e spurdhaqen kanaleve anes rrugeve me ndonje golf te amortizuar qe e kane blere sa qimet e kokes e qe eshte i luftes se dyte boterore.jam shqiptar por e urrej kete gje.jemi njerez te dobet,pa gjak,dava …,dhe pse e them me keqardhje.ne na bej cte duash pula qe pula mbetemi.ne sdime te kerkojme te drejtat tona,ne sbejme kurre nje greve a demostrate a thua se ketu gjerat shkojne vaj e ne jemi kombi me i lumtur i globit.clodhem kot…..vime ne kete jete,plotesojme kilometrazhin duke levizur pa destinacion dhe pastaj shkojme per skrap.kjo eshte jeta e shqiptarit.

Pse ne shqiperi ka ‘vetem’ makina gjermane? Ju lutem pergjigje.

Ajo qe thot ani me lart eshte e vertet ne te Shqiperis jemi popull kot.sala po i nderron ligjet . dhe ju votoni si matufa mbas tij.ai ishte sekretar parti ne kohne e enverit per 50 vjet dhe tani na u be (demokrat)tani ai eshte kry hajdudi i atij vendi u zhveshi lekurn dhe ju brohrisni per ate maskar vazhdoni te votoni sa tu marri frymen.

shum flasin suum dian te blejn jam dakord qe makina duhet blere simbas nevojes qe ka njeriu por ama ketu ne shqiperi duhet te blejm ate makin qe i reziston ruges ju pelqen apo jo tegjith atyre qe adhurojn makina te markave te ndryshme makinat gjermane te tipit mercedes jane 1 ne bot ska shofer e i plak ju faleminderit

Eshte shum e vertet kjo qe thot ani dhe te pergezoj per mendimin qe. Ne shqipetaret sikur na kane qepur gojen dhe nuk flasim dot as per ate qe na takon dhe jo me te blem makina luksi. por mir te na i bejn se si gjen do besh i thon nje fkale qe perdornin te vjetrit.Nejse gri sallat kot thoj se ketu nuk behet me po siku sala

dua nje motorr golfi 4 i vitit 2002 ose golf te perplasur per pjese flm per udhezimet qe keni dhene cel..0695419622

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *