GjejMakina.com në median e shkruar!

by on Shtator 15, 2009 / 4 003 lexime

Shpërndaje

Makina ne shitje, blej makine

Përshëndetje të gjithëve!

Ju falenderoj për vizitën në faqen tonë të internetit. Duke pare lajme të ndryshme gjeta këtë material që përmend edhe aktivitetin tone. Edhe pse ne shume aspekte është i diskutueshëm pata dëshire që ta publikoja dhe ta ndaja me ju. Në të njëtën kohë dua edhe të falenderoj Anduela Nikën për dhënien rëndësi të këtij sektori në Shqipëri.

Pas leximit të këtij materiali do të ishte një kënaqësi të lexonim mendimet tuaja.

Websitet shqiptare qe xhirojne para. Me pak pune nga ana e tyre dhe shume nga ana e klienteve, qe serish mbeten te kenaqur. Si funksionon dhe cfare servirin sitet qe raportin e fitimit me punen e harxhuar e kane me shume se 100/1

Anduela Nika

Shume leke, ne pak kohe, pa derdhur djerse te medha. Eshte gjetur parajsa. Shumekujt do i shkonte mendja te droga, tregetia e mishit te bardhe apo armeve, karakteristike per keto lloj fitimesh. Nuk eshte tamam ashtu. Ne shume vende te botes, dhjetevjecarin e fundit dhe keto dy-tre te fundit edhe ne Shqiperi, po fillojne te gjallojne websitet qe sillen si llampa e Aladinit. Ti i ferkon pak e ato te japin c’te duash. Jane me dhjetra faqet e internetit qe pervec punes fillestare te krijimit dhe nje mirembajtjeje simbolike kohe pas kohe, nuk bejne gje tjeter pervecse japin te ardhura. Shume site ku shiten makina te perdorura, me dhjetra ku mund te besh njoftime punesimi, shitblerje e dhenie me qera, pasuri te patundshme. Shume te tjera ku mund te besh cdo lloj njoftimi. Sekreti eshte i thjeshte. Faqja elektronike zhvillohet me mundin e atyre qe e vizitojne. Pronaret kthejne ne para kete pune kolosale duke e rishitur, kryesisht agjensive publicitare per reklamimin e artikujve apo sherbimeve te ndryshme dhe raportet e fitimit me punen e harxhuar jane me shume se 100/1. Dhe eshte totalisht e ligjshme, pavaresisht se ne Shqiperi nuk ka asnje ligj qe mund te taksoje kete lloj fitimi. Klikimet qe behen ne keto faqe, jane treguesi kryesor, i cili ben qe web-i te shihet si nje mundesi e mire reklamimi, pra ne fund te fitohen para. Ndaj dhe shume prej ketyre siteve, ne nje cep te faqes nuk harrojne te vene numrin e vizitoreve ne dite, ne muaj, apo qe jane dhe ne minute online. Per kedo qe do te reklamoje biznesin, do te ishte nje ngasje shume e madhe per te vendosur banerin (pershtatuni, eshte njoftimi publicitar ne faqe) e vet, ne nje faqe ne te cilen klikojne mbi 10 mije vete ne dite, pasi minimumi ate do ta shohin apo do ta klikojne 100 persona, te cilet mund te jene kliente potenciale. Nje reaksion zinxhir ky, qe ben te xhirohen shume para. Dhe nuk eshte e nevojshme as te punesosh nje staf marketingu, pasi reklamat vijne vete. Jane klientet qe trokasin, fusin te dhenat e tyre dhe paguajne per to, shuma disa here me te vogla nga ato qe do te paguanin normalisht ne median televizive apo ate te shkruar.
……….

Ne kete fryme eshte krijuar dhe websiti gjejmakina.com, ku admistratorit i mbetet vetem te prese klientet, pasi gjithe pjesen tjeter e kryejne vete te interesuarit, pra ata qe duan te shesin nje makine ne kete rast, duke bere qe atyre qe duan te blejne, t’u mbetet vetem per te bere klik dhe admistratorit te perfitoje nga klikimet dhe reklamat qe derivojne me pas drejt tyre. Cka do te thote para e lehte. Te mjafton te ndertosh nje sistem te tille, i cili i jep mundesi klientit te fuse vete produktin qe do te shese dhe puna u be. Sic ndodh dhe me fleteverdha.com, nje lloj celesi i internetit, i cili permes nje motorri kerkimi ben te mundur kerkimin e gjithckaje dhe fitimin nga gjithcka. Te gjithe keto website si qellim kryesor nuk kane informimin, por fitimin. Ideja eshte te besh nje sit qe vjel leke, duke harxhuar pak pune ne te. Domethene te shfrytezosh punen e klienteve. Si me makinat e vjetra, ku produktin e fut ai qe e shet dhe jo i zoti i sitit, ai qe shet shtepine, qe regjistron biznesin e vet, qe ben nje njoftim etj. E bukura eshte qe ne ket rast klienti nuk ndihet i shfrytezuar, perkundrazi ai merr nje sherbim per te cilin ndoshta do te duhet te paguante ne nje agjensi imobiliare, ne rast se do te shesesh nje prone, apo te shkosh te blesh gazeten ne rast se ke bere nje njoftim per shitjen e makines, nderkohe qe nga interneti kursen kohen dhe ben freskim te vazhdueshem me kerkesat qe hyjne ne sit. Nje sistem i mirekalkuluar qe sjell shume para per te zotet e siteve, nje sherbim eficent per klientet dhe nje mundesi e mire reklamimi per bizneset. Perfundimi: Te gjithe te kenaqur. Keshtu behen sot parate ne web. Te lehta vetem me nje klik.

http://www.revistaklan.com/material.php?id=811

Comments

Tungjatjeta,
Ide e mire kjo me kete faqen, por me duket paksa e cunguar ajo ceshtja e 9 diteve per makinen. 500 apo 1000 leke, nuk jane shume, por c te bejme ne qe jemi larg dhe nuk kemi njeri ne shqiperi te beje transfertat. Prandaj me duket me vend qe te vini edhe mundesine e pageses me nje karte krediti (ndoshta eshte shume qe po kerkoj), por kjo do te na mundesonte te veme me teper njoftime.
Nje ide tjeter do te ishte edhe venia e nje numeratori te vizitave tek makinat (une po flas tani per veten time, kam vene aty nje Mitsubishi L200), sepse ne kete menyre edhe ata qe vene njoftime mund te shohin nr. e vizitoreve.

Shpresoj mos te jene shume ide te veshtira per tu realizuar. Ju vafte mbare, dhe u befshi milionere. Gjithe te mirat, Dhimitri, Danimarke

Faleminderit Dhimitri per komentin dhe urimet!
T’ju them te drejten gjerat nuk ashtu sic duken sidomos jane shume ndryshe nga materiali.
Ndersa persa i perket transfertave me kart krediti per momentin nuk eshte shume i perdorur ketu ne Shqipëri per shkak te kostove qe kane edhe mentalitetit.
Nje fakt tjeter i rendesishem eshte qe bankat nuk i japin shume rendesi ketyre gjerave dhe nuk te japin mundesine po nuk pate nje xhiro te caktuar.
Ju nese keni shume makina per te regjistruar mund te bejni nje pagese vjetore dhe i regjistroni vazhdimisht pa limit.

Persa i perket vizitimit te makines opsioni egziston psh makina juaj eshte pare:
Ky njoftim është parë 84 herë.

Gjithesesi ju falenderoj shume per komentin!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *